حماسه سیاسی یعنی آمدن ابراهیم یزدی پای صندوق رای

1392/03/25
انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری را از جهتی می توان بی سابقه ترین انتخابات در 35سال گذشته نامید.

دیروز کسانی در انتخابات شرکت کردند، که تصور می شد بدلیل تحلیلهایی که در گذشته داشته اند، در گروه تحریم کنندگان انتخابات قرار گیرند.برخی اعضای نهضت آزادی و مصطفی تاجزاده و... از این جمله اند.

معنای این حضور چیست؟ در یک جمله می توان گفت: تن دادن به روش دمکراسی در سازوکار دمکراتیک جمهوری اسلامی.

ایسنا نوشت: دکتر ابراهیم یزدی، دکتر حبیب‌الله پیمان، محمد بسته‌نگار، دکتر حسین رفیعی و دکتر محمد توسلی از اعضای نیروهای ملی مذهبی و نهضت آزادی ایران در صف رای گیری در حسینیه ارشاد حضور پیدا کردند.(ایسنا)

 

ابراهیم یزدی در حالی که در صف طویل برای شرکت در انتخابات ایستاده بود گفت: رای دادن یک تکلیف ملی است و من از حقی که خدا به من داده استفاده می کنم.یزدی در پاسخ به این سوال که رئیس جمهور اصلح باید چه ویژگی هایی داشته باشد گفت: اگر هم من بگویم شورای نگهبان رد می کند.وی در پاسخ به سوال دیگری درباره این که شما جزء تحریمی های انتخابات نبوده اید گفت: مگر ما مفتی هستیم که فتوا بدهیم. (مهر)


این یعنی: جمهوری اسلامی موفق شده است جدی ترین اپوزیسیون خود را به جای انتشار شبنامه یا مصاحبه با رسانه های بیگانه، با انتخابات آشتی دهد  تا خواسته های شان را از طریق صندوق رای مطرح کنند.

مخالفان با هر توجیهی که در انتخابات حضور یافته باشند، در زمین جمهوری اسلامی بازی کرده اند و ناگزیر باید قواعد این بازی را بپذیرند. متقابلا نظام سیاسی کشور نیز ناچار است طبق ضوابط و مقررات، حقوق آنها را پاس دارد.

اینکه برخی چهره های سیاسی یا بعضی رسانه ها، شرکت مخالفین را به سخره بگیرند و به آنها طعنه بزنند که:

"شما که می گفتید 4سال پیش تقلب شده، حالا با آمدنتان پا روی حرفتان گذاشتید" دردی را دوا نمی کند. مهم این است که جمهوری اسلامی مسیری را طراحی کرده که مخالفانش نیز رفتار مدنی پیشه کرده اند. تداوم این روند ، همه رشته های رسانه های آن سوی مرزها را پنبه می کند.


اصلا یکی از دستاوردهای حماسه سیاسی یعنی همین که اپوزیسون آمد پای صندوق رای.

منبع:خبرآنلاین

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد